10 rad pro králičí pohodu
16. 7. 2012
1. Protože jsou králíčci velmi společenští, nechovej je samotářsky, nýbrž od samého počátku alespoň ve dvojici. Králíčci, kteří se mají rádi, vyhledávají blízkost svých kamarádů a jeden druhému něžně provádějí očistu. Pokud si nebudeš jist volbou nového kamaráda ke tvému miláčkovi, můžeš se nechat inspirovat naším „partnerským testem“.
2. Vždy se přibližuj ke svým králíčkům pomalu zepředu a nedělej ukvapené pohyby. Chceš-li králíčka pozdravit, sedni si k němu a dopřej mu, aby si v klidu očichal tvoji ruku. Ve tmě nerozsvěcuj prudké světlo a dávej pozor, aby do celé klece nepronikalo přímé sluneční světlo (králíčci nejsou schopni zužovat v odpovídající míře svoje zorničky).
3. Zabraň bouchání dveřmi nebo hlučné zábavě v blízkosti králíčka. Pronikavé, ječící a řezavé hlasy jsou pro něj děsivé.
4. Dávej pozor, aby tvoje ruce nebyly cítit parfémem, mýdlem nebo čpavým čistícím prostředkem. To nejenom podráždí králíkovu velmi citlivou nosní sliznici, ale také zabrání tomu, aby tě králíček opět poznal. Stejně ho podráždí i prach na seně nebo suchý vzduch v pokoji.
5. I když jsou králíčci skoro „k neudržení“, když se jim nabídne čokoláda a další sladkosti, nepodbízej se jim s podobnými lahůdkami. Tvoji miláčci by totiž mohli mít z podobných chuťovek těžké trávicí poruchy. Namísto toho se raději postarej o zdravou a pestrou stravu.
6. Králíčky nikdy netahej za hmatové vousy (vibrisy) a nikdy tě nesmí napadnout jim je stříhat! Orientují se jimi totiž ve tmě a v úzkých dutinách.
7. Možná ti to přijde trochu nechutné, když králíček požírá vlastní bobky. Jenomže pro něj je to životně důležité. Jedná se totiž o speciální trus, který vzniká ve slepém střevě a obsahuje důležité vitamíny. Králíček si tyto měkké „vitamínové pilulky“ odebírá často hned u konečníku a spolkne je nerozkousané, aniž bys to zpozoroval.
8. Když přineseš svého králíčka od obchodníka nebo od chovatele, řekni si také o trochu steliva z klece, a také o trochu krmení, na které bylo doposud zvyklé. Svému miláčkovi tak usnadníš přechod do úplně nového prostředí a přestěhování do nové klece.
9. Pozor na zdroje nebezpečí, jako jsou elektrické šňůry, jedovaté rostliny (např. filodendron, konvalinka, břečťan, náprstník, vánoční hvězda a diefenbachie), přímé sluneční světlo nebo sálající topení, prudké zavírání a otevírání dveří. Králíčci se mohou také schovat v různých štěrbinách či zásuvkách a mohli byste je přiskřípnout.
10. Dopřej králíčkovi hodně volného pohybu, aktivity a „zaměstnání“. V domácím výběhu si obstarej například různě velké papírové krabice a do nich vystřihni okna a dveře, aby je králíčci mohli prolézat. Potěší je i plochá krabička na hrabání, naplněná nebarveným toaletním papírem či papírovými ubrousky. Ve venkovním výběhu můžeš použít korkové jeskyně z pařezů či dřevěné můstky, spojené odpadní trubky, nebo hromádku písku k hrabání.
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář