Jdi na obsah Jdi na menu
 


rozmnožování

   Rozmnožování

 
Králíčci jsou schopni rozmnožovat se celoročně, přičemž nejlepší období je jaro. Pokud chceme mít malé králíčky, tak je důležité do chovu zařadit pouze zdravé, pohlavně a tělesně vyzrálé kusy. U zakrslých králíčku se doporučuje připouštět samici od 6 měsíců a minimální hmotnosti 1kg. Zakrslý králíček je pohlavně dospělý v 3 měsíci života. Při dosažení tohoto období je zapotřebí králíčky rozdělit do kotců podle pohlaví, aby nedošlo k nechtěnému oplodnění!
 
Říje 
 
Říje je stav, kdy je samice nejochotnější přijmout samce a zabřeznout. Říje se u samic projevuje neklidným chováním, prohrabaváním podestýlky, vytrhávání chlupů z prsní oblasti, pokusy o stavbu hnízda atd. Říje se projevuje nejčastějí okolo 5 dní. Ovlivňuje ji zejména genetika králíčka a správné krmení. Krmivo by mělo být plné vitamínu B ( naklíčené obiloviny – klíčky ), bílkovin a dále minerálních látek. 
 
Připouštění 
 
Pokud připouštíme samici, tak ji zásadně dáváme do kotce k samci na dva skoky. Králice v říji nadzvedává pánev a tím ulehčuje samci vniknutí a následné oplodnění. Samotný „akt“ trvá jen pár sekund. Samec po ejakulaci semene tiše zasténá a vyvrátí se na bok. To ovšem neznamená, že samice zabřeznula. Po prvním skoku odstavíme na pár minut samici od samce a následně ji vrátíme zpět k samci na druhý skok. Samici je vhodné připouštět max. 4x do roka :-) 
 
Březost 
 
Březost se u samic projevuje změnou chování a nejčastěji ji poznáme podle těchto příznaků: Samice při opětovném připouštění odmítá samce!!! Potřebuje více krmiva Po 14 dnech od připuštění můžem zjistit březost opatrným prohmatáním zadní části břícha – nahmatáme plody o velikosti hrášku. V dálší části březosti lze pozorovat růst břicha a zvětšené bradavky. V poslení fázi březosti, což je přibližně 3 dny před porodem, samice začíná stavit hnízdo a trhá si chlupy. Březost trvá 30-31 dnů a končí porodem malých králíčků. 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 
Statistiky

Online: 1
Celkem: 37994
Měsíc: 253
Den: 4